USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2019 USATF 10 Mile Championships
Sunday, October 6, 2019 - Sunday, October 6, 2019
Medtronic TC 10 Mile
Minneapolis, MN



COLORADO RESULTS complete championship results

2019 USATF 10 Mile Championships

October 6, 2019

Medtronic TC 10 Mile - Minneapolis, MN

MEN

Place

Bib#

Name

Age

City / USATF Association

Affiliation

Time

2

20006

Abbabiya Simbassa

26

Colorado Springs, CO / Colorado

NIKE

46:57

5

20026

Augustus Maiyo

36

Colorado Springs, CO / Colorado

NIKE

47:05

18

20018

Frank Lara

24

Boulder, CO / Colorado

Roots Running Project

48:37

28

20016

Connor Winter

26

Centennial, CO / Colorado

Tinman Elite

49:55

27

20036

Benjamin Payne

38

Colorado Springs, CO / Colorado

Colorado Springs TC Elite

49:44

30

20030

Riley Coates

26

Colorado Springs, CO / Colorado

Colorado Springs TC Elite

50:34

WOMEN

Place

Bib#

Name

Age

City / USATF Association

Affiliation

Time

6

20148

Bria Wetsch

31

Broomfield, CO / Colorado

Boulder Track Club

54:14

11

20117

Margareta Montoya

24

Boulder, CO / Colorado

Roots Running Project

54:35

15

20123

Molly Grabill

27

Boulder, CO / Colorado

Nomad Track Club

55:49

18

20114

Jaci Smith

22

Colorado Springs, CO / Colorado

U.S. Air Force

56:23

20

20118

Karis Jochen

25

Boulder, CO / Colorado

Nomad Track Club

56:49

21

20121

Janelle Lincks

26

Thornton, CO / Colorado

Boulder Track Club

56:51

22

20150

Carrie Verdon

25

Boulder, CO / Colorado

 

56:57

25

20141

Kathryn Fluehr

26

Boulder, CO / Colorado

Nomad Track Club

57:31

31

20138

Megan Smith

28

Denver, CO / Colorado

Oshkosh Area Track Club

58:24


OVERALL RESULTS (unofficial - as of October 7 official results have not been made available from USATF.  When they are available they will be posted here)

2019 USATF 10 Mile Championships

October 6, 2019

Medtronic TC 10 Mile - Minneapolis, MN

MEN

Place

Bib#

Name

Age

City / USATF Association

Affiliation

Time

1

20000

Futsum Zienasellassie

26

Flagstaff, AZ / Arizona

 

46:55

2

20006

Abbabiya Simbassa

26

Colorado Springs, CO / Colorado

NIKE

46:57

3

20015

Connor McMillan

23

Provo, UT / Utah

 

46:58

4

20012

Martin Hehir

26

Philadelphia, PA / Mid-Atlantic

Reebok

46:59

5

20026

Augustus Maiyo

36

Colorado Springs, CO / Colorado

NIKE

47:05

6

20044

Patrick Smyth

33

Santa Fe, NM / Utah

NIKE

47:11

7

20043

MJ Erb

25

Concord, MA / New England

ASICS / Freedom Track Club

47:13

8

20019

Sydney Gidabuday

23

Orange, CA / Southern California

 

47:14

9

20024

Louis Serafini

28

Somerville, MA / New England

Tracksmith Hare AC

47:35

10

20029

Abdisamed Abdi

25

Amarillo, TX / Michigan

Hansons-Brooks Distance Project

47:44

11

20011

Scott Fauble

27

Flagstaff, AZ / Arizona

HOKA ONE ONE NAZ Elite

47:55

12

20021

Jarrett LeBlanc

29

Jennings, LA / Southern

 

47:57

13

20007

Zachery Panning

24

Allendale, MI / Michigan

Hansons-Brooks Distance Project

48:00

14

20034

Tom Anderson

29

Indianapolis, IN / Indiana

 

48:00

15

20028

Sid Vaughn Jr

25

Flagstaff, AZ / Arizona

HOKA ONE ONE NAZ Elite

48:11

16

20014

Clayton Young

26

Provo, UT / Utah

ASICS

48:23

17

20020

Kevin Lewis

26

Minneapolis, MN / Minnesota

Team USA Minnesota

48:25

18

20018

Frank Lara

24

Boulder, CO / Colorado

Roots Running Project

48:37

19

20027

Dhruvil Patel

22

Skokie, IL / Illinois

 

48:37

20

20033

Ian La Mere

25

Rochester Hills, MI / Michigan

 

48:44

21

20017

Matthew McClintock

25

Blowing Rock, NC / North Carolina

On ZAP Endurance

48:45

22

20025

Donald Cabral

29

Hartford, CT / New York

HOKA NJNYTC

48:53

23

20023

Tyler Jermann

27

Burnsville, MN / Minnesota

Team USA Minnesota

49:00

24

20037

Johnny Rutford

28

Omaha, NE / Nebraska

LRC Nebraska

49:07

25

20039

Kyle Burdick

23

Sioux Falls, SD / Dakotas

 

49:18

26

20046

Philo Germano

24

Charlottesville, VA / Virginia

 

49:40

27

20036

Benjamin Payne

38

Colorado Springs, CO / Colorado

Colorado Springs TC Elite

49:44

28

20016

Connor Winter

26

Centennial, CO / Colorado

Tinman Elite

49:55

29

20045

Josh Maier

23

Alsip, IL / Illinois

 

50:23

30

20030

Riley Coates

26

Colorado Springs, CO / Colorado

Colorado Springs TC Elite

50:34

31

20041

Macdonard Ondara

34

Santa Fe, NM / New Mexico

 

51:40

WOMEN

Place

Bib#

Name

Age

City / USATF Association

Affiliation

Time

1

20101

Sara Hall

36

Redding, CA / Pacific

ASICS

53:11

2

20113

Makena Morley

22

Big Fork, MT / Montana

 

53:17

3

20108

Katy Jermann

27

Burnsville, MN / Minnesota

Team USA Minnesota

53:44

4

20144

Bridget Lyons Belyeu

31

Fairburn, GA / Georgia

Atlanta Track Club

53:47

5

20126

Annie Frisbie

22

St. Paul, MN / Minnesota

 

54:00

6

20148

Bria Wetsch

31

Broomfield, CO / Colorado

Boulder Track Club

54:14

7

20151

Kellyn Taylor

33

Flagstaff, AZ / Arizona

HOKA ONE ONE NAZ Elite

54:14

8

20122

Belainesh Gebre

31

Flagstaff, AZ / Arizona

 

54:25

9

20128

Caroline Alcorta

23

Springfield, VA / Potomac Valley

 

54:29

10

20116

Katie Newton

28

Belmont, MA. / New England

Boston Athletic Association

54:33

11

20117

Margareta Montoya

24

Boulder, CO / Colorado

Roots Running Project

54:35

12

20149

Grayson Murphy

24

Flagstaff, AZ / Arizona

 

54:51

13

20106

Anne-Marie Blaney

26

Rochester Hills, MI / Michigan

Hansons-Brooks Distance Project

55:18

14

20145

Shaelyn Sorensen

23

Madison, WI / Wisconsin

Wisconsin Runner Racing Team

55:45

15

20123

Molly Grabill

27

Boulder, CO / Colorado

Nomad Track Club

55:49

16

20111

Olivia Pratt

25

Rochester Hills, MI / Michigan

Hansons-Brooks Distance Project

55:53

17

20120

Emma Spencer

29

Durham, NC / New England

Tracksmith Hare AC

56:08

18

20114

Jaci Smith

22

Colorado Springs, CO / Colorado

U.S. Air Force

56:23

19

20187

Margaret Ludick

25

Roseville, MN / Minnesota

 

56:29

20

20118

Karis Jochen

25

Boulder, CO / Colorado

Nomad Track Club

56:49

21

20121

Janelle Lincks

26

Thornton, CO / Colorado

Boulder Track Club

56:51

22

20150

Carrie Verdon

25

Boulder, CO / Colorado

 

56:57

23

20127

Tristin Van Ord

26

Blowing Rock, NC / North Carolina

On ZAP Endurance

57:01

24

20119

Megan Lacy

25

Boise, ID / Snake River

Idaho Distance Project

57:18

25

20141

Kathryn Fluehr

26

Boulder, CO / Colorado

Nomad Track Club

57:31

26

20129

Rachel Walny

22

Clinton Township, MI / Michigan 

 

57:37

27

20135

Jennifer Bigham

38

Pittsburgh, PA / Three Rivers

Oiselle

57:39

28

20124

Katja Goldring

29

Flagstaff, AZ / Arizona

HOKA ONE ONE

57:47

29

20136

Rachel Johnson

26

Flagstaff, AZ / Arizona

ASICS

57:57

30

20132

Kaila Gibson

22

Portland, OR / Oregon

Portland St.

58:07

31

20138

Megan Smith

28

Denver, CO / Colorado

Oshkosh Area Track Club

58:24

32

20135

Kelly Boler

38

Eagan, MN / Minnesota

Twin Cities Track Club

58:45

33

20131

Andrea Shine

22

Madison, WI / Wisconsin

Wisconsin Runner Racing Team

59:08

34

20137

Meghan Roth

32

Minneapolis, MN / Minnesota

Twin Cities Track Club

1:00:07

35

20125

Teal Burrell

34

Richmond, VA / Virginia

Oiselle

1:00:30