USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2019 New Balance Indoor Nationals
Friday, March 8, 2019 - Sunday, March 10, 2019
NYC Armory
New York, NY




PHOTOS

Hall_Anna_19NBindoors Sprout_Cole
Manson_Max




COLORADO RESULTS SCOREBOARD

Place

Name

Event

City

Performance

CHAMPIONSHIP DIVISION

1

Anna Hall

Pentathlon Girls

Littleton, CO

4209 pts

meet record

1

Max Manson

Pole Vault Boys

Superior, CO

17-05½

Colorado #2 All-Time (indoor)

2

Cole Sprout

1 Mile Boys

Highlands Ranch, CO

4:06.68

Colorado #1 All-Time (Indoor)

Colorado #2 All-Time (all)

2

Cameron Harris

60m Hurdles Boys

Hudson, CO

7.81

3

Anna Hall

High Jump Girls

Littleton, CO

5-10¾

10

Mason Anthony

Long Jump Boys

Elbert, CO

23-03½

11

Zion Gordon

60m Hurdles Boys

Denver, CO

8.06

12

Jane Powers

Weight Throw Girls

Littleton, CO

51-09

16

Quinn McConnell

1 mile Girls

Erie, CO

4:58.08

17

Sadie McMullen

Long Jump Girls

Morrison, CO

18-07¼

19

Mia Manson

Pole Vault Girls

Superior, CO

11-02½

19

Sydney Holiday

60m Hurdles Girls

Broomfield, CO

8.83

23

Mia Manson

Long Jump Girls

Superior, CO

18-04¼

24

Zion Gordon

60m Boys

Denver, CO

7.04

30

Sydney Holiday

200m Girls

Broomfield, CO

25.01

31

Esther Diza-Mbelolo

60m Hurdles Girls

Englewood, CO

8.94

Q

Cameron Harris

60m Hurdles Boys 1st rd

Hudson, CO

8.04

Q

Cameron Harris

60m Hurdles Boys 2nd rd

Hudson, CO

7.95

Q

Sydney Holiday

60m Hurdles Girls 1st rd

Broomfield, CO

8.75

Q

Zion Gordon

60m Boys 1st rd

Denver, CO

6.97

Q

Zion Gordon

60m Hurdles Boys 1st rd

Denver, CO

8.02

EMERGING ELITE DIVISION

1

Anna Shults

1 Mile Girls

Lafayette, CO

4:57.61

8

Keirryse Simpson

200m Boys

Aurora, CO

22.19

11

Megan Lonneman

Long Jump Girls

Parker, CO

17-06

12

Alayna Szuch

2 Mile Girls

 

10:58.96

13

Hailey Harris

Triple Jump Girls

Lone Tree, CO

37-02½

18

Gavin Sawchuk

200m

Aurora, CO

22.32

21

Langston Williams

400m Boys

Aurora, CO

50.58

21

Logan DeRock

Shot Put Girls

Johnstown, CO

38-01½

24

Maya Provencal

60m Hurdles Girls

Arvada, CO

9.08

25

Keirryse Simpson

60m Boys

Aurora, CO

7.15

26

Lizzie Waters

60m Hurdles Girls

Littleton, CO

9.12

31

Langston Williams

Long Jump Boys

Aurora, CO

19-06¾

31

Maya Provencal

60m Girls

Arvada, CO

7.73

34

Destiny Grimes

60m Hurdles Girls

Centennial, CO

9.40

FRESHMEN DIVISION

2

Gavin Sawchuk

60m Boys

Aurora, CO

6.46

6

Alayna Szuch

1 Mile Girls

Evergreen, CO

5:07.15

15

Bryce Reeburgh

1 Mile Boys

Golden, CO

4:36.87

Q

Gavin Sawchuk

60m Boys 1st rd

Aurora, CO

7.12

JUNIOR HIGH DIVISION

3

Reese Tucker

1 Mile Girls

Littleton, CO

5:15.90

6

Lily Mourer

1 Mile Girls

Golden, CO

5:23.58