USATF.tv
NationWide

Event Listing

Event Logo 2018 USATF Hershey National Junior Olympic Track & Field Championships
Monday, July 23, 2018 - Sunday, July 29, 2018
North Carolina A&T University
Greensboro, NC





      

COLORADO RESULTS SCOREBOARD

Place

Name

Division

Event

Club

Performance

1

Sadio Fenner

17-18 boys

2000m Steeplechase

Unattached

6:13.48

2

Kahlael Allen

7-8 boys

1500m

Blazers Track

5:16.32

2

Benjamin Swanson

11-12 boys

3000m

Glenwood Springers TC

10:10.01

2

Hayley Rayburn

17-18 girls

Pole Vault

Unattached

3.80m

2

Jequan Hogan

17-18 boys

Triple Jump

Unattached

15.52m

2

Kajsa Borrman

13-14 girls

Discus Throw

Unattached

35.00m

2

Amanda Opp

15-16 girls

Hammer Throw

Unattached

41.68m

3

Jequan Hogan

17-18 boys

High Jump

Unattached

2.05m

4

Kahlael Allen

7-8 boys

800m

Blazers Track

2:37.17

4

Uriah Emery

7-8 boys

1500m

Blazers Track

5:21.73

4

Megan Kelleghan

13-14 girls

Pole Vault

Above The Bar Track

3.10m

5

Kiara Humphrey

7-8 girls

Long Jump

Unattached

3.44m

6

Langston Williams

15-16 boys

400m

Unattached

49.7

6

Uriah Emery

7-8 boys

800m

Blazers Track

2:39.31

6

Maggie Roth

7-8 girls

1500m

Unattached

5:53.90

6

Langston Williams

15-16 boys

Long Jump

Unattached

6.46m

6

Kilah Freelon

13-14 girls

Triple Jump

Nite Moves TC

10.88m

7

Benjamin Swanson

11-12 boys

1500m

Glenwood Springers TC

4:44.78

7

Lauren Jarossy

17-18 girls

Pole Vault

Unattached

3.65m

9

Jaiden Paris

17-18 girls

100m Hurdles

Angel Flight

13.9

9

Alexandra Emerson

15-16 girls

2000m Steeplechase

Denver Lightning Track

7:47.28

10

Donte Marsh

15-16 boys

High Jump

Unattached

1.85m

10

Kristina Willis

15-16 girls

Pole Vault

Above The Bar Track

3.25m

11

Ella Johnson

13-14 girls

3000m

Glenwood Springers TC

10:57.55

11

Paige Farnam

11-12 girls

Long Jump

CDm Elite

4.58m

11

Henry Carlson

17-18 boys

Javelin Throw

CDm Elite

50.74m

11

Joy Gerow

17-18 girls

Hammer Throw

Valor Track Academy

42.36m

12

Brennan Draper

13-14 boys

3000m

Parker Panthers

9:47.13

13

Lily Mourer

13-14 girls

3000m

Peak Performance Runnin

11:02.61

13

Tyler Nelson

17-18 boys

Discus Throw

Unattached

44.11m

14

Tyrese Vanhorne

17-18 boys

400m

Unattached

48.57

14

Lily Mourer

13-14 girls

1500m

Peak Performance Runnin

5:07.52

14

Emma Barsness

15-16 girls

2000m Steeplechase

Glenwood Springers TC

8:14.73

14

Dakota Kempf

15-16 boys

High Jump

Colorado Springs TC

1.80m

14

Chian DeLoach

17-18 girls

Long Jump

Angel Flight

5.38m

14

Stuart Folkerts

17-18 boys

Hammer Throw

Unattached

51.57m

15

Jordan Lanning

17-18 girls

High Jump

Silverback TC

1.60m

15

Dakota Kempf

15-16 boys

Long Jump

Colorado Springs TC

6.21m

15

Amanda Opp

15-16 girls

Shot Put

Unattached

11.08m

16

Ryan Christenberry

17-18 boys

Discus Throw

Unattached

43.31m

17

Kemar Allen

11-12 boys

1500m

Blazers Track

4:53.72

17

Jane Powers

17-18 girls

Shot Put

Valor Track Academy

11.53m

18

Bryce Reeburgh

13-14 boys

3000m

Peak Performance Runnin

9:53.52

18

Amanda Opp

15-16 girls

Discus Throw

Unattached

33.79m

18

Jane Powers

17-18 girls

Hammer Throw

Valor Track Academy

39.85m

19

Tsomo OBrien

13-14 girls

Pole Vault

Unattached

2.50m

19

Hunter Potrykus

15-16 boys

Pole Vault

Above The Bar Track

3.85m

19

NIcole Killeen

17-18 girls

Heptathlon

Olympia TC

3400 pts.

20

Jacoby Ennis

11-12 boys

800m

Unattached

2:26.77

20

Olivia Washington

11-12 girls

1500m

Blazers Track

5:13.01

20

Briley Roth

11-12 boys

3000m

Unattached

10:58.15

20

Caitlin Simmons

15-16 girls

Triple Jump

AMATA

10.90m

21

Sydney Gasper

15-16 girls

2000m Steeplechase

Colorado Springs Striders

8:36.08

21

Ryan Blake

17-18 boys

High Jump

Colorado Springs TC

1.85m

21

Oliver White

15-16 boys

Pole Vault

Above The Bar Track

3.70m

22

Maggie Roth

7-8 girls

800m

Unattached

3:06.30

22

Lily Acosta

15-16 girls

High Jump

Let it Fly Track

1.55m

22

Sarah Sams

15-16 girls

Shot Put

Unattached

10.54m

23

Bryce Reeburgh

13-14 boys

1500m

Peak Performance Runnin

4:31.49

23

Kajsa Borrman

13-14 girls

Shot Put

Unattached

11.16m

23

JJ Davis

11-12 boys

Discus Throw

CDm Elite

22.40m

24

Kiyah Enoch

9-10 girls

100m

Wild Track and Field

14.16

24

Aliyah George

17-18 girls

400m

Colorado Springs Striders

57.66

24

Kilah Freelon

13-14 girls

200m Hurdles

Nite Moves TC

29.6

25

Tyrese Vanhorne

17-18 boys

200m

Unattached

22

25

Lily Acosta

15-16 girls

400m Hurdles

Let it Fly Track

1:07.73

25

Abigail Shay

15-16 girls

Pole Vault

Unattached

2.95m

26

Neveh Jones

15-16 boys

400m Hurdles

Unattached

59.72

26

Miley Davis

9-10 boys

High Jump

CDm Elite

1.15m

26

Margret Molke

17-18 girls

High Jump

Olympia TC

1.55m

26

Sarah Sams

15-16 girls

Discus Throw

Unattached

31.92m

27

Brennan Draper

13-14 boys

1500m

Parker Panthers

4:33.11

27

Tyler Nelson

17-18 boys

Shot Put

Unattached

13.76m

27

Joy Gerow

17-18 girls

Discus Throw

Valor Track Academy

34.62m

28

Langston Williams

15-16 boys

200m

Unattached

22.81

28

Ian Wilson

13-14 boys

1500m

Unattached

4:33.26

28

Sarah Sams

15-16 girls

Javelin Throw

Unattached

27.80m

29

Joshua Gallien

9-10 boys

100m

Sprint50

13.76

29

Paige Farnam

11-12 girls

400m

CDm Elite

1:02.48

29

Kilah Freelon

13-14 girls

400m

Nite Moves TC

1:01.19

29

Mason Anthony

17-18 boys

400m Hurdles

FK Elite

57.04

29

William Murphy

17-18 boys

High Jump

CDm Elite

1.80m

29

Symone Adams

13-14 girls

Long Jump

FK Elite

4.70m

29

Henry Carlson

17-18 boys

Discus Throw

CDm Elite

39.84m

30

Kiyah Enoch

9-10 girls

200m

Wild Track and Field

30.07

30

Maya Provencal

17-18 girls

400m

Angel Flight

58.04

30

Teag Parker

15-16 boys

High Jump

AMATA

1.70m

31

Kiara Humphrey

7-8 girls

200m

Unattached

33.55

31

Symone Adams

13-14 girls

200m

FK Elite

26.28

31

Andrew Muncy

13-14 boys

400m

CDm Elite

53.85

31

Brandon Williams Jr

15-16 boys

1500m

Colorado Springs Striders

4:34.25

32

Marcus Adams

11-12 boys

Shot Put

FK Elite

9.94m

32

Tyler Nelson

17-18 boys

Javelin Throw

Unattached

42.37m

32

Colorado Springs Striders

9-10 boys

4x100m Relay

Colorado Springs Striders

1:00.34

33

Joshua Gallien

9-10 boys

400m

Sprint50

1:08.19

33

Bailey Pignatore

13-14 girls

400m

Colorado Elite TC

1:01.54

33

Daxton DeHerrera

9-10 girls

800m

Glenwood Springers TC

2:51.77

33

Mitchell Waters

17-18 boys

400m Hurdles

Unattached

57.58

34

Maya Provencal

17-18 girls

100m

Angel Flight

12.25

34

Ella Johnson

13-14 girls

1500m

Glenwood Springers TC

5:17.25

34

Jo Sees

13-14 girls

100m Hurdles

Valor Track Academy

16.3

35

Sterling Brassfield

15-16 boys

100m

AMATA

11.46

35

Abbey Glynn

17-18 girls

400m

CDm Elite

58.76

35

Jo Sees

13-14 girls

200m Hurdles

Valor Track Academy

30.74

35

Colby Audette

15-16 boys

2000m Steeplechase

Parker Panthers

7:49.38

35

Justin Alter

17-18 boys

Triple Jump

Olympia TC

12.58m

36

Jaiden Paris

17-18 girls

100m

Angel Flight

12.29

36

Maya Provencal

17-18 girls

200m

Angel Flight

25.58

36

Sarah Sams

15-16 girls

Hammer Throw

Unattached

25.20m

37

Ian Wilson

13-14 boys

3000m

Unattached

10:25.12

38

Kiara Humphrey

7-8 girls

400m

Unattached

1:21.82

40

Symone Adams

13-14 girls

100m

FK Elite

12.85

40

Tanner Riker

17-18 girls

200m

Unattached

25.75

40

Victoria Perales

13-14 girls

Triple Jump

Real Training

9.20m

40

Fischer James Argosino

17-18 boys

Triple Jump

AMATA

12.31m

42

Jeordon Holmes

17-18 boys

Long Jump

Angel Flight

6.13m

43

Aliyah George

17-18 girls

200m

Colorado Springs Striders

25.9

44

Steve Freelon II

11-12 boys

100m

Nite Moves TC

13.4

44

Joshua Gallien

9-10 boys

200m

Sprint50

30.18

44

Sophie Lindauer

15-16 girls

400m

CDm Elite

1:01.22

44

Olivia Washington

11-12 girls

800m

Blazers Track

2:41.54

45

Kemar Allen

11-12 boys

800m

Blazers Track

2:35.30

45

Braeden Harris

13-14 boys

200m Hurdles

Colorado Speed Track

29.51

45

Jordan Lanning

17-18 girls

Long Jump

Silverback TC

4.75m

46

Caitlin Simmons

15-16 girls

100m Hurdles

AMATA

16.09

47

Connor Fitzhugh

13-14 boys

400m

Colorado Elite TC

56.35

47

Asheton Burton

9-10 boys

Long Jump

Colorado Springs Striders

3.40m

48

Bloomfield Yarbrough IV

9-10 boys

100m

Colorado Springs Striders

14.36

48

Braeden Harris

13-14 boys

100m Hurdles

Colorado Speed Track

16.87

49

Maddie Gotkin

15-16 girls

400m Hurdles

Colorado Springs TC

1:14.92

51

Jayden Omi

17-18 boys

400m

Colorado Springs TC

51.51

55

Aidan Brooks

13-14 boys

100m

Silverback TC

12.46

55

Jeordon Holmes

17-18 boys

100m

Angel Flight

11.45

-

Tyler Nelson

17-18 boys

Hammer Throw

Unattached

NM

Q

Langston Williams

15-16 boys

400m - 1st rd.

Unattached

49.38

Q

Kahlael Allen

7-8 boys

800m - 1st rd.

Blazers Track

2:39.42

Q

Uriah Emery

7-8 boys

800m - 1st rd.

Blazers Track

2:39.65

Q

Jaiden Paris

17-18 girls

100m Hurdles - 1st rd.

Angel Flight

13.98